Únor

30.01.2018 18:46

Únor - nejstudenější měsíc roku

V únoru prudký severníček - hojné úrody bývá poslíček.

 

Poslední zimní měsíc bývá nejstudenějším měsícem roku, velice často mrazivějším než leden. Klimaticky je zařazován jako poslední zimní měsíc i když po jeho skončení do astronomického začátku jara chybí ještě tři týdny.

Doba setrvání slunce nad obzorem se rychle prodlužuje a výrazně se tak zvyšují rozdíly mezi denními a nočními teplotami - a to často za hranici prospěšnosti pro ovocné dřeviny a přírodu vůbec. Slunečního svitu připadá na únor již 5 % z celoročního úhrnu. Teploty v půdním profilu jsou stále tak nízké že neumožňují růst kořenům žádných rostlin a v semenech může probíhat pouze stratifikace - ne klíčení.

Průměrné únorové srážky - převážně sněhové, jsou nižší. A protože atmosférická voda bude v předjaří velmi potřebná, je dobré jejímu odtoku všemožně bránit a podpořit co největší průsak do spodních vrstev půdy. Vhodné je nahrnout vyšší vrstvu sněhu k ovocným a okrasným dřevinám, kdy kromě přísunu vody dosáhneme i částečného zpoždění doby rašení pupenů a tím u raně kvetoucích ovocných dřevin i možného ochránění květů před mrazem.